Pleksi Nedir?

Akrilik, akrilik cam veya pleksiglas olarak da bilinen Poli (metil metakrilat) (PMMA) ve ayrıca Crylux, Plexiglas, Acrylite, Astariglas, Lucite, Perclax ve Perspex ticari isimleri ile cama, hafif veya kırılmaya karşı dirençli bir alternatif olarak genellikle levha şeklinde kullanılan şeffaf bir termoplastiktir. Aynı malzeme, diğer birçok kullanımın yanı sıra, bir döküm reçinesi olarak veya mürekkeplerde ve kaplamalarda kullanılabilir.

Tanıdık bir silika bazlı cam türü olmasa da, birçok termoplastik gibi madde teknik olarak genellikle bir cam türü olarak sınıflandırılır (kristalin olmayan camsı bir madde olduğu için), dolayısıyla zaman zaman akrilik cam olarak adlandırılır. Kimyasal olarak metil metakrilatın sentetik polimeridir. Materyal, William Chalmers, Otto Röhm ve Walter Bauer gibi birçok kimyager tarafından 1928’de birkaç farklı laboratuvarda geliştirildi ve ilk olarak 1933’te Alman Röhm & Haas AG tarafından piyasaya sürüldü (Ocak 2019 itibariyle Evonik Industries’in parçası) ve ortağı ve eski ABD bağlı şirketi Rohm and Haas Company, Plexiglas ticari markası altında.

PMMA, gerilme mukavemeti, eğilme mukavemeti, şeffaflık, cilalanabilirlik ve UV toleransının darbe mukavemeti, kimyasal direnç ve ısı direncinden daha önemli olduğu durumlarda polikarbonata (PC) ekonomik bir alternatiftir. Ek olarak, PMMA polikarbonatta bulunan potansiyel olarak zararlı bisfenol-A alt birimlerini içermez ve lazer kesim için çok daha iyi bir seçimdir. Ortalama özellikleri, kolay kullanımı ve işlenmesi ve düşük maliyeti nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Modifiye edilmemiş PMMA, yük altındayken, özellikle bir darbe kuvveti altında kırılgan bir şekilde davranır ve geleneksel inorganik cama göre çizilmeye daha yatkındır, ancak modifiye edilmiş PMMA bazen yüksek çizilme ve darbe direncine ulaşabilir.

Tarihi

İlk akrilik asit 1843’te oluşturuldu. Akrilik asitten türetilen metakrilik asit, 1865’te formüle edildi. Metakrilik asit ile metanol arasındaki reaksiyon, ester metil metakrilat ile sonuçlanır. Polimetil metakrilat, 1930’ların başında İngilizler tarafından keşfedildi. Birleşik Krallık’taki Imperial Chemical Industries’den (ICI) kimyagerler Rowland Hill ve John Crawford ICI ürünü Perspex ticari markası altında kaydettirdi. Yaklaşık aynı zamanda, Almanya’daki Rohm ve Haas AG’den kimyager ve sanayici Otto Röhm, iki cam tabakası arasında metil metakrilatı polimerize ederek güvenlik camı üretmeye çalıştı. Polimer camdan şeffaf bir plastik tabaka olarak ayrıldı ve Röhm, 1933 yılında ticari markalı Plexiglas adını verdi. Hem Perspex hem de Pleksiglas 1930’ların sonlarında ticarileşti. Amerika Birleşik Devletleri’nde E.I. du Pont de Nemours & Company (şimdi DuPont Company) daha sonra Lucite ticari markası altında kendi ürününü tanıttı. 1936’da ICI Acrylics (şimdi Lucite International) ticari olarak uygun ilk akrilik emniyet camı üretimine başladı. II.Dünya Savaşı sırasında hem Müttefik hem de Mihver kuvvetleri denizaltı periskopları ve uçak ön camları, kanopiler ve silah kuleleri için akrilik cam kullandılar. Uçan PMMA parçaları nedeniyle gözleri hasar gören uçak pilotları, standart camdan yaralananlardan çok daha iyi performans gösterdi ve insan dokusu ile PMMA arasında camdan daha iyi bir uyum gösterdi. Savaştan sonra sivil başvurular izledi.